Léto s ájurvédou
Horké letní dny mohou být díky tipům z ájurvédy snesitelnější. Zkuste změnit stravu, uberte náročných aktivit, více odpočívejte, využijte přírodní klimatizaci v lese, travte čas na slunci s mírou, noste světlé oblečení.
Léto je dle ájurvédské medicíny obdobím dóši Pitta. Pitta je horká a aktivní, a pokud chceme být v harmonii, tak je zapotřebí horkou Pittu přirozeně chladit a aktivní Pittu zklidnit.
V létě si tedy dopřejte pravidelný odpočinek, klidně si po obědě na chvíli zdřímněte. Pokud Vám to kvůli práci přes týden nevyjde, tak si na chvilku lehněte po obědě v neděli.
Co se týká jógy, tak v létě nespěchejte. Výborné v tomto období jsou pozice záklonové, úklonové, pozice vstoje a rovnovážné pozice, ale i předklonové asány zejména v sedě krásně zklidní naši mysl. Střídavý dech nádí šódhana harmonizuje naši mysl a tělo. Ochlazující a velmi zklidňující je i dýchání levou nosní dírkou. Na konci své jógové praxe se odměňte dvacetiminutovou šavásanou.
Moc doporučuji odpočinek na dece v přírodě. Zem Vás ochladí a hlavně přinese pocit uzemnění. I bosé nohy v trávě či v potůčku krásně zchladí a zároveň nožky nerovnosti a kamínky promasírují. Tato masáž blahodárně působí na celé Vaše tělo.
Vaše pokožka může být díky slunění vysušená. Dopřejte pokožce peeling nebo využijte peelingovou rukavici a tím ji zbavte staré suché kůže. Moc doporučuji pokožku promasírovat kokosovým olejem a ten nechat minimálně 10 minut působit. Poté se osprchujte, mýdlo použijte jen na intimní partie a chodidla. Pokud je pokožka opravdu hodně vysušená, tak po sprše použijte ještě tělové mléko. Věřte, díky tomuto postupu bude pokožka bez šupinek!
Co se týká stravy, tak v létě zejména v době oběda (oběd je období Pitta v rámci denního režimu) se zkuste vyhnout masu a to hlavně červenému. Omezte sůl, nepoužívejte alkohol, kávu, med a pálivé koření. Maso, sůl, med, pálivé koření i alkohol zahřívají organizmus, a to v létě nechceme. Jak už jsem psala, chceme v létě tělo přirozeně ochlazovat!
Léto je vhodné pro jídlo a pití sladké, hořké a trpké chuti. Tyto chutě tělo ochlazují. Jezte pravidelně a zkuste pomalinku přejít ke stravování 3x denně. Vaše tělo si vystačí se snídani, obědem a večeří. Nepřeháním! Ale také jsem tomu pár let zpátky nevěřila. Pokud jíte častěji, tak zkuste každý týden ubrat jednu ze svačinek. A jen vnímejte, jak se cítíte.
Věřte, že když budete dodržovat ájurvédské doporučení pro dóšu Pitta, tak můžete zmírnit, či se postupně zbavit problémů jako je třeba pálení žáhy, hemeroidy, ekzémy, vyrážky, vředy, přílišné pocení, ale i vzteku, pocitu nedocenění, perfekcionismu či přílišné soutěživosti.
A co tedy v létě jíst?
– sladké, zralé ovoce
– brokolici, celer, chřest, cukety, dýně, hrách, okurky, černé olivy, listovou zeleninu, květák, petržel, sladké papriky
– amarant, ječmen, kuskus, palačinky, pšenici, basmati rýži, špalda, těstoviny, cizrnu, tofu, mungo, čočku (červenou jen občas)
– ghí, olivový, kokosový, lněný, slunečnicový olej, máslo
– kozí, kravské, rýžové, sojové mléko
– sýry, tvaroh
– králičí, krutí, kuřecí maso, sladkovodní ryby, zvěřinu, vejce (bílek)
– slunečnicová a dýňová semínka, kokosový ořech
– javorový sirup, ječmenný slad, ovocné a rýžové sirupy, stévii
– koření – koriandr, fenykl, římský kmín, bazalka, kopr, kurkuma, červená paprika, skořice, šafrán
– pitný režim – studená voda čistá nebo s citrónem či mátou (ne ledová), mátový čaj, hořké pivo
– v létě si dopřejte i zmrzlinu 🙂 Já dnes vyzkoušela úžasnou zmrzlinu z kozí farmy – meruňkovou a višňovou…byl to SEN 🙂
Tak a teď jen s láskou čarovat v kuchyni a užívat si letních dní.
Ájurvéda přináší do života zdraví a pocit spokojenosti. Je to věda o dlouhověkosti, tak ji zkuste pomaličku vnést do svého života. Nebudete litovat!
S láskou Iren